منوی اصلی
لینکستان
آرشيو>معرفی رشته مکانیک خودرو


کار دانش فقط یک شاخه تحصیلی نیست،کاردانش،یک فرهنگ،یک نوگرایی،یک خیزش بزرگ در آموزش وپرورش جوانان ایرانی است.

مقدمه :  امروزه در اثر گسترش شگرف صنعت و تکولوژی وجود نیروی انسانی متخصص ، یک نیاز اساسی در مراکز تولیدی ؛ صنعتی و خدماتی به شمار می آید و آموزشهای فنی و حرفه ای به عنوان عامل مهم تربیت این نیروها مورد توجه قرار گرفته است . آموزشهای فنی و حرفه ای تمام تلاش خودرا به کار می برد تا افرادی آگاه به تکنولوژی روز و کار آمد را تربیت و در چرخه سازندگی کشور وارد نماید .

هدف کلان آموزش و پرورش آماده کردن دانش آموزان برای زندگی از طریق آموزش دانش ها و مهارتها و نگرشهای مناسب به آنهاست تا آنان را برای آینده ای بهتر و بزرگسالی موفق تر آماده سازد.

توسعه ی آموزشهای فنی و حرفه ای تنها وابسته به عزم کشورها نیست بلکه بیشتر متاثر از تصمیم گیری های جهانی است، درگذشته ما ابتدا یاد می گرفتیم و بعد در میدان کار آنچه را آموخته بودیم به کار می بستیم، اما بدلیل تحولات فناورانه که در زندگی بشر عصر حاضر بوجود آمده ، امروز این فاصله بسیار کوتاه شده، زیراحالا باید در زمان کار یاد بگیرید و در زمان یادگیری کار کنید که یک همزمانی ایجاد شده است.

تعریف و معرفی رشته

امروزه در اکثر جوامع پيشرفته و توسعه يافته نمی توان نياز به خودرو به معنی عام آن را در زندگی شخصی و اجتماعی انسان ها نــاديده گرفت . انــــواع خودروی سواری، موتور سيکلت ها، اتوبوس ها و مينی‌بوس‌ها در شهرها و اتوبوس ها، کاميون ها و تانکرها در بين شهرها، تراکتورها، انواع ادوات کشاورزی در روستاها، و کاميونها، لودرها و انواع تجهيزات راهسازی متحرک، از جمله کاربردهای اوليه و بديهی خودروها محسوب می‌شوند. البته کلمه خودرو معادل فارسی کلمه Vehicle است که قطارها، کشتی‌ها، هواپيماها و حتی فضاپيماها را نيز شامل می‌شود. اما مهندسی خودرو، به‌طور خاص با مواردی سروکار دارد که بر روی زمين حرکت می‌کنند و دارای موتورهای احتراق داخلی هستند.

بدين ترتيب خودروهای مورد بحث از قسمت های مختلفی تشکيل شده‌اند: قوای محرکه، شاسی و چرخها، سيستم تعليق و سازه و بدنه. البته تجهيزات ديگری متناسب با نوع خودرو به آن اضافه می‌شود. به‌عنوان مثال سيستم های برقی، سيستم های ايمنی و تجهيزات ظاهری و امکانات رفاهی از جمله موارد ديگر است که در انواع خودرو متناسب با کاربرد آن مورد استفاده قرار می‌گيرد.

مهندسی خودرو، رشته‌ای است که طراحی، ساخت، بهينه‌سازی و تعمير انواع مختلف خودرو را در برمی‌گيرد. اما از آنجا که خودرو، ابزاری است که از مجموعه‌های مختلف تشکيل شده‌است و دارای کاربردهای متفاوتی است، اين رشته، مخلوطی از علوم مختلف است. در حقيقت مهندسی‌خودرو يک رشته ميان‌رشته‌ای و فراگير است. چنين رشته‌هايی نتيجه پيشرفت های بشر در اواخر قرن بيستم است.

در ابتدای قرن بيستم که علم و فناوری به آرامی در کنار هم حرکت را شروع نمودند رشته‌های دانشگاهی همچون فيزيک، رياضی و زيست شناسی عموما با مبنای علمی آغاز شدند . بعضا برخی از علوم مهندسی مانند مکانيک، برق، عمران که از دل علوم پايه منفک شده بود، نيز سربرآوردند. علوم و فنون در اواخر قرن با پيشرفت های سريع رايانه و فناوری اطلاعات به سرعت رشد نمود، به گونه‌ای که تقريبا هر پنج سال يکبار حجم دانش توليد شده در دنيا دو برابر کل گذشته می‌شد. لذا در دهه‌های منتهی به قرن بيست‌ويکم، ابتدا گرايش های مختلف در رشته‌ها بوجود آمد و سپس رشته‌های جديد ايجاد شد . به عنوان مثال رشته‌مهندسی مکانيک، به رشته‌های حرارت و سيالات، طراحی کاربردی، هوافضا، کشتی‌سازی، راه‌آهن، مهندسی خودرو و حتی بيومکانيک تقسيم شد . در قرن اخير اين گرايش ها متناسب با کاربرد گسترده و نياز به استفاده از علوم مختلف از دل دانشکده‌های سنتی جدا شده و دانشکده‌های مستقلی را بوجود آوردند.

 

 

ادامه تحصیل

فارغ التحصیلان رشته مکانیک خودرو پس از پایان دوره هنرستان از طریق شرکت در آزمون کنکور نا پیوسته فنی و حرفه ای در آموزشکده های سراسری فنی و حرفه ای،دانشگاه آزاد اسلامی،دانشگاه جامع علمی کاربردی در سطح کاردانی همان رشته به ادامه تحصیل پرداخته و پس از فارغ التحصیل شدن در این دوره ها در دوره های کارشناسی ناپیوسته ی آن مراکز ادامه تحصیل دهند.

دانشکده مهندسی خودروی دانشگاه علم‌وصنعت اولين دانشکده‌ای در ايران و خاورميانه است که ابتدا اين رشته را در سطح کارشناسی‌ارشد تعريف نمود و هم‌اکنون بعد از پنج دوره ارائه فارغ‌التحصيلان ماهر به صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی کشور، دوره کارشناسی و دکترا را آغاز نموده است. البته در کشورهای پيشرفته ای همچون انگليس و آمريکا نيز دانشکده های مشابهی دارد.

ادامه تحصیل در مقطع کاردانی با شرکت در کنکور کاردانی پیوسته دولتی در رشته های مکانیک خودرو

ادامه تحصیل در مقطع کاردانی با شرکت در آزمون ورودی دانشگاه جامع علمی کاربردی در رشته های مکانیک خودرو،تعمیرات مکانیکی، نقشه کشی صنعتی و

ادامه تحصیل در مقطع کاردانی  با ثبت نام درواحدهای دانشگاه آزاد اسلامی با شرط معدل در رشته ی مکانیک خودرو

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ناپیوسته با شرکت در آزمون کاردانی به کارشناسی دولتی در رشته های مکانیک خودرو و تاسیسات برودتی و حرارتی

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ناپیوسته با شرکت در آزمون کاردانی به کارشناسی دانشگاه جامع علمی کاربردی در رشته  ی مکانیک  خودرو وگرایش های وابسته به آن.

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ناپیوسته با شرکت در آزمون کاردانی به کارشناسی دانشگاه آزاداسلامی دررشته ی مهندسی خودرو،  مکانیک سیالات و

ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در تمام گرایشهای مهندسی مکانیک هم در دانشگاههای دولتی و هم در دانشگاه آزاد اسلامی برای کلیه ی فارغ التحصیلان رشته های فنی مجاز می باشد.

ارتباط رشته با سایر حوزه های علمی

خودروهای تولید شده در عصر حاضر پیشرفتهای شگرفی در همه ی زمینه ها پیدا کرده است.امروز رشته مکانیک خودرو با رشته برق و الکترونیک پیوندی گسترده یافته و اکثرسیستمهایً خودروها الکترونیکی شده اند.سیستمهایی نظیر سیستم سوخت رسانی انژکتوری،سیستم جرقه زنی الکترونیکی،سیستم ترمز ضد بلوکه(ABS)،سیستم الکترونیکی کنترل پایداری خودرو(ESP) و ... نمونه هایی از موارد متعدد میباشد و نیز این رشته با علوم پنوماتیک و هیدرولیک نیز در ارتباط بوده و از علوم فوق در سیستمهای ترمز و فرمانهای پر قدرت استفاده شده است.

 

ارتباط با صنعت

از آنجایی که یک خودرو از اجزا و قطعات متعدد تشکیل شده است هر کدام از آن قطعات با یکی از صنایع روز در ارتباط است.در کل صنعت خودرو با صنایعی چون:ریخته گری،مدلسازی،تراشکاری،جوشکاری،پرسکاری،لاستیک سازی،رنگسازی و ... در ارتباط میباشد

رشته مکانیک خودرو به منظور تربيت نيروی متخصص برای صنايع خودروسازی کشور و صنايع وابسته به آن طراحی و تاسيس شده است و هم‌اکنون با شرکت های بزرگ کشور همچون ايران‌خو‌درو و سايپا همکاری نزديک دارد. بسياری از دانشجويان دانشکده هم‌اکنون مستقيما در آنجا مشغول به کار هستند.

اين رشته کاربردی و کاملا عملی و جذاب است به طوری که دانش آموخته آن می‌تواند متناسب با علايق خود به حل مسائل کاملا رياضی و پيچيده بپردازد و يا اينکه در يک کارخانه مديريت خط توليد را برعهده گيرد. گستردگی اين رشته باعث شده است که فارغ‌التحصيلان اين رشته با خيال آسوده‌تر نسبت به آينده کاری و يا علمی خود بنگرند و آزادی انتخاب بيشتر را تجربه نمايند.

 

آینده نگری درباره شغل و شرایط بازار کار

تولید نزدیک به یک میلیون خودرو در سال در داخل کشور و ارتباط مستقیم این صنعت با بیش از 100 شغل تولیدی و 20 شغل تعمیراتی بیانگر اهمیت و جایگاه این صنعت میباشد لذا به نظر میرسد امکان اشتغال در شاخه های مختلف این رشته برای افرادی که دارای تحصیلات علمی و تخصصی باشند در حد بالایی وجود دارد.

معرفی مشاغل مرتبط

1-  تعمیرات اساسی موتور و سیستم انتقال قدرت خودروهای بنزینی

2-  تعمیر دستگاههای الکتریکی خودروها

3- تنظیم موتور وعیب یابی

4-  تعمیرات سیستم سوخت رسانی گازسوز

5- تعمیرات تعلیق و سیستم فرمان(جلو بندی)

6- تعمیرات سیستم کولر خودرو

7- تعمیرات گیربکسهای اتوماتیک

8- تعمیرات موتور سیکلت

9- تعمیرات اساسی موتورهای دیزلی

10- تعمیرات دستگاههای سوخت رسانی موتورهای دیزلی

11- تعمیرات سیستم تعلیق و فرمان خودروهای سنگین و نیمه سنگین

12- تعمیرات سیستم انتقال قدرت خودروهای سنگین و نیمه سنگین

13- تعمیرات سیستم ترمز خودروهای سنگین و نیمه سنگین

14- تعمیرات فرمانهای پر قدرت

15- تراشکاری قطعات اتومبیل

16- تعمیرات کمک فنر خودرو

17- آهنگری و تعمیرات اگزوز خودروها

18- پنچر گیری،بالانس چرخ و سرویس خودرو

19- تعمیرات رادیاتور و خنک کن و گرم کن خودرو

20- لنت کوبی

21- اشتغال در شرکتهای تولیدی خودرو و یا واحدهای تولید قطعات خودرو که بیش از صد ها مورد می باشد.

 


منابع کسب اطلاعات درباره ی این رشته

جهت کسب اطلاعات در مورد رشته مکانیک خودرو علاقه مندان می توانند به کتب عمومی و تخصصی که درباره ی انواع سیستمهای خودروها تالیف شده است مراجعه نموده و یا به مجلات تخصصی نظیر مجله ماشین – پیام ایران خودرو – ایران اتومبیل و یا به سایتهای اینترنتی شرکتهای خودروسازی ایران و سراسر دنیا و سایت دانشگاه علم و صنعت، سایت دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی  مراجعه نمایید

کار آفرینی

با توجه به جذب نیرو در سازمان ها درحال حاضر و  معرفی مشاغل مرتبط با این رشته که بیش از بیست شغل تعمیراتی و صدها شغل تولیدی میباشد فارغ التحصیلان میتوانند بر حسب علاقه و توانمندی خود در شغلهای تولیدی استخدام و به اشتغال بپردازند.

شرایط محیط کار و محل احتمالی استخدام

فارغ التحصیلان این رشته در محیط هایی می توانند مشغول به کار شوند که یا به تولید انواع مختلف خودرو می پردازند نظیر شرکتهای خودرو سازی ایران خودرو و سایپا و... و یا در شرکتهایی که قطعات و لوازم یدکی انواع خودروها را تولید می کنند که تعداد آنها شاید بیشترازصدها  مورد باشد و یا در تعمیرگاههای نمایندگی های مجاز شرکت های خودرو ساز و یا به صورت شخصی کار آفرینی نموده و خود اقدام به دایر کردن تعمیر گاههای مربوطه نمایند. به جرأت مي‌توان گفت كه مهندسي مكانيك، وسيع‌ترين و متنوع‌ترين زمينه كاري را در بين تمام رشته‌هاي مهندسي داراست.

 

 

دروسی که هنرجویان رشته مکانیک خودرو باید بخوانند


                 سال دوم                     

رديف

نام درس

واحد

ساعت

نظري

عملي

جمع

نظري

عملي

جمع

1

تعليمات ديني و قرآن (3)

1+2

-

1+2

1+2

-

1+2

2

تربيت بدني (3)

-

1

1

-

2

2

3

عربي(2/2)

1

-

1

1

-

1

4

تاريخ معاصر ايران

2

-

2

2

-

2

5

مباني و کاربرد رايانه

1

1

2

1

2

3

6

فيزيک(2)

2

-

2

2

-

2

7

رياضي(3)

1

1

2

1

3

4

8

رسم فني تخصصي

1

1

2

1

3

4

9

محاسبات فني(2)

3

-

3

3

-

3

10

اجزاء ماشين

2

-

2

2

-

2

11

تکنولوژي موتورهاي ديزلي

2

-

2

2

-

2

12

تکنولوژي شاسي و بدنه

3

-

3

3

-

3

13

کارآموزي

-

2

2

-

240

تراکمي

14

کارگاه انتقال قدرت

-

5/1

5/1

-

4

4

15

کارگاه موتورهاي ديزلي

-

2

2

-

8

8


جمع

21

11

32

21

26

47

      

رديف

نام درس

واحد

ساعت

نظري

عملي

جمع

نظري

عملي

جمع

1

تعليمات ديني و قرآن (2)

1+2

-

1+2

1+2

-

1+2

2

تربيت بدني (2)

-

1

1

-

2

2

3

عربي(1/2)

1

-

1

1

-

1

4

زبان خارجه (2)

2

-

2

2

-

2

5

رياضي(2)

4

-

4

4

-

4

6

ادبيات فارسي(2)

2

-

2

2

-

2

7

زبان فارسي(2)

2

-

2

2

-

2

8

جغرافياي عمومي و استان

3

-

3

3

-

3

9

محاسبات فني(1)

2

-

2

2

-

2

10

رسم فني عمومي

1

1

2

1

3

4

11

تکنولوژي مولد برق

3

-

3

3

-

3

12

آمادگي دفاعي

2

-

2

2

-

2

13

کارگاه مکانيک عمومي

1

1

2

1

3

4

14

کارگاه مولد قدرت (1)

-

2

2

-

6

6

15

کارگاه مولد قدرت(2)

-

3

3

-

6

6


جمع

26

8

34

26

20

46
سال سوم


یکی از دروس سال سوم کارورزی یا کار آموزی می باشد. که به منظور آشنایی با بازار کار معمولا در تابستان یا در طول سال تحصیلی در ادارات یا دفاتر مهندسی مشغول به کار می شوند و فرصت خوبی برای جذب و اشتغال آنان فراهم خواهد شد.


تهیه و تنظیم: مهندس مهدی یادگار
کارشناس مکانیک خودرو


خدارو فراموش مکن

کلمات کلیدی:

تاریخ:

18/03/1393

نویسنده: نظرات: 0 بازدید: 2443
نظرات
نام و نام خانوادگی:
متن کامل:
تصویر امنیتی:

جستجو
امور ثبت نام

Copyright © 2010 Mida Team All rights reserved