منوی اصلی
لینکستان
آرشيو>معرفی رشته کامپیوترمقدمه :

 امروزه در اثر گسترش شگرف صنعت و تکنولوژی وجود نیروی انسانی متخصص ، یک نیاز اساسی در مراکز تولیدی ؛ صنعتی و خدماتی به شمار می آید و آموزشهای فنی و حرفه ای به عنوان عامل مهم تربیت این نیروها مورد توجه قرار گرفته است . آموزشهای فنی و حرفه ای تمام تلاش خودرا به کار می برد تا افرادی آگاه به تکنولوژی روز و کار آمد را تربیت و در چرخه سازندگی کشور وارد نماید .

هدف کلان آموزش و پرورش آماده کردن دانش آموزان برای زندگی از طریق آموزش دانش ها و مهارتها و نگرشهای مناسب به آنهاست تا آنان را برای آینده ای بهتر و بزرگسالی موفق تر آماده سازد.

توسعه ی آموزشهای فنی و حرفه ای تنها وابسته به عزم کشورها نیست بلکه بیشتر متاثر از تصمیم گیری های جهانی است، درگذشته ما ابتدا یاد می گرفتیم و بعد در میدان کار آنچه را آموخته بودیم به کار می بستیم، اما بدلیل تحولات فناورانه که در زندگی بشر عصر حاضر بوجود آمده ، امروز این فاصله بسیار کوتاه شده، زیرا حالا باید در زمان کار یاد بگیرید و در زمان یادگیری کار کنید که یک همزمانی ایجاد شده است.


معرفی

در اجرای اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از جمله بند"ب" اصل دوم و بندهای 2و12و اصل سوم و ایجاد شرایط تحقق بند 4 همین اصل و نیز اجرای اصل سی ام بند 7 چهل و سوم و ایجاد شرایط تحقق بندهای 8و 9 این اصل و اصول دیگر و نظر به اهمیت روز افزون فن و دانش کامپیوتر و گسترش تصادی کاربرد آن در تمام زمینه های حیات بشری و نیاز فزاینده تکنولوژی و علوم معاصر به کامپیوتر پس از بررسی و مطالعه در ابعاد گسترده این صنعت دوره آموزش کامپیوتر با مشخصات زیر تدوین شده است.

"انسان باید بیندیشد ولی ماشین باید کار کند." این شعار متخصصان کامپیوتر است. متخصصانی که با پیشرفت و توسعه ی کامپیوتر توانسته اند مغز و عضلات انسان را از اشتغالات تکراری و پیش پا افتاده نجات بخشند و او را در دفع مشکلات و مسایل یاری دهند تا جایی که در کشورهای صنعتی و پیشرفته، کامپیوتر در زندگی افراد حضوری اجتناب ناپذیر دارد. به همین دلیل رشته ی کامپیوتر که به طراحی و ساخت اجزای مختلف و نیز نرم افزارهای مورد نیاز جهت کار با کامپیوتر می‌پردازد، از اهمیت بسیاری برخوردار است.ماهیت
کامپیوتر دارای دو جزء متفاوت سخت افزار و نرم افزار است. اجزاء فیزیکی و قابل لمس کامپیوتر مانند مدارها و بردهای الکترونیکی سخت افزار نامیده می شوند.
نرم افزار جزء غیرقابل لمس کامپیوتر است. نرم افزار برنامه ها و داده هایی است که به کامپیوتر فرمان می دهند که چه عملی را انجام دهد. یک مهندس نرم افزار یاد می گیرد که چگونه نرم افزارهای بزرگ و عظیم را طراحی و برنامه ریزی کند، تست و ارزیابی نهایی نماید و در نهایت مستند سازد.
پس بدین گونه نسبت که یک تعمیرکار کامپیوتری یک مهندس سخت افزار و یک اپراتور کامپیوتر یک مهندس نرم افزار تلقی گردد.
نرم افزار در حقیقت روح و جان کامپیوتر است که به سخت افزار هویت می بخشد و اصولاً به برنامه ای گفته می شود که برای به کارگیری سخت افزار ساخته شده باشد.
نرم افزارها را می توان به دوره کلی دسته بندی کرد که عبارتند از : نرم افزارهای سیستمی و نرم افزارهای کاربردی.
نرم افزراهای سیستمی برنامه هایی هستند که کامپیوتر برای فعال شدن یا سرویس دادن به آن نیاز دارد و این دلیل از سوی سازندگان سیستم کامپیوتری عرضه می شوند و مهمترین آنها سیستم عامل، برنامه های سودمند و مترجم های زبان می باشد.
نرم افزارهای کاربردی نیز برنامه هایی هستند که کاربر یا خود آن ها را می نویسد یا شرکت های نرم افزاری آنها را تهیه کرده و برای فروش عرضه می کنند. این گونه برنامه ها معمولاً عمومیت برنامه های سیستم را نداشته و برای زمینه های مختلف مهندسی، علمی، تجاری، آموزشی، تفریحی و یا طراحی نوشته می شوند.”
مهندسی سخت افزار در مقطع لیسانس به مطالعه و بررسی طراحی سخت افزاری، کنترل سخت افزاری و شبکه های کامپیوتری می پردازد. برای مثال یک مهندس سخت افزار می تواند طراحی سخت افزاری کند که با IC ها کار کند، با کامپیوتر کار کند و یا از دروازه های کامپیوتر استفاده نماید و در نهایت     می تواند به طراحی مدارهای مجتمع دیجیتالی بپردازد. که البته به این بخش از سخت افزار بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری پرداخته می شود
.

توانایی اکتسابی فارغ التحصیلان :

فارغ التحصیلان این رشته بعد از پایان سال دوم قادر می باشند از عهده توانایی شناخت مبانی و مفاهیم کامپیوتر ، کار با سیستم عامل و نرم افزارهای Word ، Excel ، Access ، PowerPoint و Internet  برآید و پس از پایان سال سوم  می تواند از عهده پارتیشن بندی دیسک سخت و نصب سیستم عامل ویندوز و کار با Help  ویندوز و نرم افزار NU تحت ویندوز ، نوشتن الگوریتم و فلوچارت و کار با نرم افزار Visual Basic و همچنین ارتباطات و معماری اتصالات و امنیت شبکه برآید و در نهایت با استفاده از امكانات زبان برنامه نویسی Visual Basic بتواند برنامه های كاربردي و سيستمهاي مورد نياز را تحت سيستم عامل WINDOWS  طراحي و پياده سازي نمايد. 

ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر

§         آموزشکده هاي فني و حرفه اي

§         دانشگاه جامع علميکاربردي

§         دوره هاي کارداني پيوسته بدون آزمون دانشگاه آزاد

§         ورود به دانشگاه از طريق کنکور سراسري

§         دوره هاي فراگير پيام نور

§         دوره هاي کارداني به کارشناسي نا پيوسته     

و سپس با شرکت در آزمون کارشناسی ، ادامه تحصیل خود را تا مقطع کارشناسی و بالاتر ادامه دهند.

این رشته در ابتدا تحت پوشش رشته‌ای به نام انفورماتیک و تحت نظر دانشکده‌های ریاضی تدریس می‌شد. هم اکنون این رشته در اکثر دانشگاه‌ها با عنوان مهندسی کامپیوتر و تحت نظر دانشکده فنی (یا مهندسی) ارائه می‌گردد. علاقمندان جهت مشاهده کتابهای رشته مهندسی کامپیوتر می‌توانند به سایت وزارت علوم مراجعه نمایند. گرایش‌های رشته مهندسی کامپیوتر و رده بندی تحصیلی آن در ایران به شرح زیر است:
زمینه اشتغال و ادامه تحصیل :

دانشجویانی که از این رشته فارغ التحصیل می‌شوند و با توجه به نیاز بازار و سفارش‌هایی که از مراکز متنوع و متفاوت کشور دریافت می‌کنند توانایی انجام این کارها را برای امرار معاش و عرضه توانمندی‌های خود برای بهبود و بهره‌وری بالای امور کشور را دارا هستند، برنامه نویسی برای سایت‌ها با توجه به محتوای درخواستی و مکانیزم عمل تست‌های مختلف یک برنامه، ساخت مدارهایی که قادر به ارتباط با کامپیوتر باشند همچنین ساخت ابزارهای جانبی برای کامپیوتر، ساخت مدارهای ساده منطقی، ساخت سخت‌افزارهایی که برای پردازش الگوریتم‌هایی که با کامپیوترهای معمول قابل پیاده سازی نیستند، برنامه نویسی سیستمی طراحی مدارهای مجتمع (IC) طراحی سیستم‌های خبره و سیستم‌های اطلاعاتی، فراهم کردن ساخت نرم‌افزارها برای استفاده در کامپیوتر.

معرفی مشاغل مرتبط با کامپیوتر

 

·       طراحی وب سایت

·    مشاوره، طراحی وساخت محصولات تبلیغاتی

·       خدمات رایانه ای

·       مربی آموزشگاه

·       مسئول آرشیو نرم افزاری

·       برنامه ساز سیستم های نرم افزاری

·       مستند سازی سیستم های کامپیوتری

·       مسئول کارگاه آموزش کامپیوتر

·       دستیار تولید کننده سیستم های کامپیوتر

·       سرپرست سایت کامپیوتر

·       راهبر روندهای کنترل فرآیندهای صنعتی

·       سرپرست راهبری شبکه های محلی کامپیوتری

·       فعالیت در کارگاه سخت افزار

·       راهبرد  سیستم های کاربردی کامپیوتر

·       همکاری د ر نصب ِراه اندازی و نگهداری شبکه های کامپیوتری

·       استفاده  از شبکه های اطلاعاتی برای دستیابی   و ارائه اطلاعات

·       نصب ونگهداری سخت افزار کامپیوتر

·       نصب وکار با برخی نرم افزارهای متداول

·       پیاده سازی پایگاه  داده

·       نصب ورفع مشکلات سیتم عامل

·         اقدام به تاسیس آموزشگاه آزاد

·         مربی رشته ی کامپیوتر در مدارس

·         استخدام در موسسات و سازمان ها

·        استخدام در بانک ها و شرکت های دولتی و خصوصی و واحد های صنعتی و کارخانه


 

توانایی های جسمی، علمی، روانی و ... مورد نیاز و قابل توصیه توانایی علمی
یک دانش آموز رشته کامپیوتر باید سخت کوش و با پشتکار باشد چون رشته کامپیوتر رشته پویایی است و همیشه باید اطلاعاتش به روز بوده و به دنبال فراگرفتن مطالب جدید باشد. مهندس کامپیوتر باید پایه ریاضی قوی داشته و توانایی اش در زمینه فیزیک خوب باشد. همچنین لازم است فردی خلاق باشد تا بتواند مسایل را از راههای ابتکاری حل کند.

 

علاقمندیها
دانش آموز رشته کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار باید به یادگیری و مطالعه علاقمند باشد تا پیشرفت در خور توجه داشته باشد. همچنین باید از جستجو و کاوش در مدارها و ریزساختارها استقبال کند و به کار با کامپیوتر علاقه داشته باشد.

 

توانایی مالی 
با توجه به توضیحات گفته شده داشتن یک دستگاه کامپیوتر برای یک دانش آموز رشته کامپیوتر امری ضروری به نظر می رسد ولی این گونه نیست که بدون داشتن کامپیوتر دانش آموزان از ادامه تحصیل و پیشرفت باز بمانند.

 

وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر
رشته کامپیوتر که باعث جهانی شدن اطلاعات و ارتباطات شده است ، رشته روز و رشته آینده است تا جایی که پیش بینی می شود تا ۱۰ سال دیگر در کشورهای پیشرفته مردم همان قدر که بر نیروی برق وابسته هستند به شبکه اینترنت وابسته خواهند شد. با توجه به توضیحات گفته شده روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در زندگی روزانه اشتغال و موقعیت کاری برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم است تا در قالب شرکتهای تولیدکننده نرم افزار، شرکتهای تولیدکننده قطعات، مراکز صنعتی - تولیدی، شرکتها و موسسات خدماتی، مراکز آموزشی و ... مشغول به کار شده و فعالیت کنند. با توجه به پیشرفت کند ایران نسبت به جامعه جهانی کامپیوتر در سالهای اخیر نیاز به مهندسین خلاق و کوشا در این زمینه کاملاً احساس می شود.
روند رو به رشد استفاده از کامپیوتر در محافل عمومی و خصوصی، استفاده گسترده از شبکه اینترنت و زمینه های مرتبط با آن، فراهم آمدن شرایط آموزش و تجارت الکترونیک همه و همه دست به دست هم داده اند تا از اکنون چشم انداز روشنی نسبت به آینده این رشته وجود داشته باشد به نحوی که فعالان در این زمینه از آینده معلوم و مطمئنی برخوردار خواهند بود. تنها نگرانی به قسمت نرم افزار مربوط می شود که باید مهندسان خلاق ایرانی اقدام به تهیه نرم افزارهای گوناگون و کارآمد کرده تا تنها مصرف کننده صرف نباشیم.


Flowchart: Decision: سال سومدروسی که هنرجویان رشته کامپیوتر باید بخوانندرديف

نام درس

واحد

ساعت

نظري

عملي

جمع

نظري

عملي

جمع

1

تعليمات ديني و قرآن (2)

1+2

-

1+2

1+2

-

1+2

2

تربيت بدني (2)

-

1

1

-

2

2

3

عربي (1/2)

1

-

1

1

-

1

4

زبان خارجه (2)

2

-

2

2

-

2

5

رياضي (2)

4

-

4

4

-

4

6

ادبيات فارسي (2)

2

-

2

2

-

2

7

زبان فارسي (2)

2

-

2

2

-

2

8

جغرافياي عمومي استان

3

-

3

2

-

2

9

فیزیک و آزمایشگاه

2

1

3

2

2

4

10

سیستم عامل

1

2

3

1

4

5

11

مبانی کامپیوتر

2

-

2

4

-

4

12

آمادگي دفاعي

2

-

2

1

-

1

13

بسته های نرم افزاری (1)

0.5

1.5

2

1

6

7

14

برنامه سازی (1)

2

1

3

4

4

8

15

بسته های نرم افزاری (2)

0.5

0.5

1

1

2

3


جمع

27

7

34

27

13

40رديف

نام درس

واحد

ساعت

نظري

عملي

جمع

نظري

عملي

جمع

1

تعليمات ديني و قرآن (3)

1+2

-

1+2

1+2

-

1+2

2

تربيت بدني (3)

-

1

1

-

1

1

3

عربي(2/2)

1

-

1

1

-

1

4

تاريخ معاصر ايران

2

-

2

2

-

2

5

زبان تخصصی

3

-

3

3

-

3

6

بسته های نرم افزاری (3)

2

2

4

2

4

6

7

رياضي(3)

1

1

2

1

2

3

8

برنامه سازی (2)

2

1

3

4

4

8

9

سخت افزار

2

1

3

4

3

7

10

نرم افزارهای چند رسانه ای

0.5

1

1.5

1

4

5

11

بانک اطلاعاتی

0.5

1

1.5

1

4

5

12

شبکه های کامپیوتری

2

1

3

4

3

7

13

برنمه سازی (3)

2

1

3

4

4

8

14

کارآموزی

-

1

1

-

120

120


جمع

21

11

32

30

29

56یکی از دروس سال سوم کارورزی یا کار آموزی می باشد. که به منظور آشنایی با بازار کار معمولا در تابستان یا در طول سال تحصیلی در ادارات یا دفاتر مهندسی مشغول به کار می شوند و فرصت خوبی برای جذب و اشتغال آنان فراهم خواهد شد.


تهیه و تنظیم : مهندس مهدی یادگار

خدارو فراموش مکن

کلمات کلیدی:

تاریخ:

25/03/1393

نویسنده: نظرات: 0 بازدید: 922
نظرات
نام و نام خانوادگی:
متن کامل:
تصویر امنیتی:

جستجو
امور ثبت نام

Copyright © 2010 Mida Team All rights reserved